Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uprawiać róże w doniczkach? Podstawowe zasady pielęgnacji

2023-04-07
Jak uprawiać róże w doniczkach? Podstawowe zasady pielęgnacji

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów i nic w tym dziwnego, gdyż z jednej strony genialnie pachną, z drugiej natomiast wspaniale się prezentują. Dodatkowym plusem jest to, że można je uprawiać nie tylko w ogrodach, ale również w domowym zaciszu. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, planując uprawę róż w doniczkach? Zajrzyj do poniższego wpisu!

Jak dobierać odpowiednie doniczki i glebę do uprawy róż?

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak pielęgnować róże w doniczce w domu, powinieneś być świadomym, że niezwykle ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, bez względu na to, czy planujesz umieścić je na swoim parapecie, tarasie, czy też na balkonowej rabacie. Po pierwsze istotna jest ziemia, która w przypadku róż powinna mieć neutralny odczyn. Optymalnie, gdy wynosi około 6 pH, czyli nie jest ani zbyt kwaśna, ani też mocno zasadowa, co niestety mogłoby negatywnie wpływać na uprawę.

Aby sadzenie róż zaowocowało zachwycającymi kwiatami, warto postawić też na odpowiednie doniczki. Mogą być to zarówno te wykonane z ceramiki, drewna, jak i również tworzyw sztucznych — grunt, aby miały odpowiedni rozmiar, który umożliwi korzeniom swobodny rozwój i rozrost. Dobrą praktyką jest też regularne przesadzanie róż z uwzględnieniem zasady, aby za każdym razem wybierać coraz większe donice. Dzięki temu kwiaty będą mogły odradzać się co roku, ciesząc oczy domowników oraz gości przez wiele długich lat.

Kiedy i jak przesadzać róże w doniczkach?

Róże występują w wielu wspaniałych odmianach, z których każda może wymagać nieco innego obchodzenia się z nią. Biorąc pod uwagę te miniaturowe, czy róże wielkokwiatowe trzeba pamiętać, że gdy tylko zaczną się rozrastać, należy przesadzić je w nieco większą doniczkę, aby nie blokować im dalszego wzrostu. Nie inaczej będzie w przypadku odmian pnących, które mogą stać się genialną ozdobą ścian lub balustrad, czy przepięknych odmian okrywowych i rabatowych w najróżniejszych kolorach. Zazwyczaj czynność ta będzie konieczna po dwóch-trzech latach od zasadzenia, tuż po zakończeniu okresu wegetacji, który w przypadku róż przypada zazwyczaj na październik.

Aby przesadzić róże w pojemniku, należy przygotować uprzednio w doniczce zagłębienie, które będzie odpowiadać wielkością korzeniom sadzonki. Następnie trzeba umieścić roślinę w dołku i uzupełnić brakującą ilość ziemi, delikatnie ją uklepując i obficie podlewając, w celu ułożenia się luźnej ziemi.

Jakiej wilgotności wymagają róże w doniczkach i jak je nawadniać?

Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest nawadnianie róż. Zastanawiasz się, co ile podlewać róże w doniczce? Jest to zależne m.in. od pory roku — latem zalecane jest częstsze podlewanie niż podczas zimowego okresu. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wykonywanie tej czynności minimum raz w tygodniu, aby wyeliminować ryzyko wyschnięcia ziemi, natomiast w drugim — można zredukować podlewanie do jednego razu na dwa tygodnie. Trzeba uważać, aby zwłaszcza podczas okresów wegetacji unikać nadmiernej wilgotności, gdyż przelana róża w doniczce nie wróży nic dobrego.

Jakie są najczęstsze choroby i szkodniki róż w doniczkach i jak im zapobiegać?

Aby róże miały jak najlepsze warunki rozwoju, warto też zadbać o zabezpieczenie ich przed ewentualnymi chorobami, takimi jak tzw. mączniak prawdziwy, czyli grzyb, który można rozpoznać po białym nalocie, prowadzącym do uszkodzenia, a następnie zniszczeniu i odpadaniu liści. Kolejną chorobą, która może dopaść Twoje rośliny, jest czarna plamistość. Dotknięta nią róża doniczkowa w domu będzie zmieniać barwę liści, a ciemne, rozprzestrzeniające się plamy sprawią, że roślina będzie obumierać. Twoja uprawa róż może być też zagrożona przez szkodniki takie jak mszyce, czy skoczki różane, które uniemożliwiają kwiatom prawidłowy wzrost. Zaszkodzi jej też nadmiar wody, dlatego nie warto doprowadzać do przelewania.

Aby zabezpieczyć swoje róże pachnące i nie tylko przed chorobami i szkodnikami, należy jak najszybciej usunąć elementy przejawiające jakiekolwiek niepokojące symptomy. W przypadku infekcji i inwazji owadów dobrze jest sięgnąć po specjalne preparaty owadobójcze, z pomocą których można pozbyć się zagrożeń i uniknąć ich rozprzestrzeniania się na okoliczne rośliny. Zaleca się także wymianę ziemi lub całkowite przesadzanie róż, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie zainfekowania całej rośliny.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają róże w doniczkach i kiedy je przyciąć?

Jedną z czynności, która może przyczynić się do tego, by kwiaty pięknie rosły, jest nawożenie róż. Nie tylko wpływa na ich zabezpieczenie przed chorobami i szkodnikami, ale sprawia, że można liczyć na lepsze efekty i bujniejsze kwitnienie. Obok nawozów organicznych, które poprawiają jakość gleby, dobrym pomysłem są produkty pielęgnacyjne w postaci nawozów mineralnych dedykowanych różom, czyli bogatych w składniki, które wspierają ich wzrost i rozwój.

Oprócz sięgnięcia po nawozy warto też przycinać swoje okazy — najlepiej raz w roku, na początku wiosny, czyli w okolicach marca. Dzięki temu nie tylko usuniesz nieestetyczne, zeschnięte gałązki, ale stworzysz przestrzeń na rozwinięcie się nowych pędów, które niebawem zaczną kwitnąć.

Wyjątkowe odmiany, a także prawdziwe róże dla koneserów znajdziesz w sklepie sadowniczy.pl — odwiedź stronę i sprawdź najpiękniejsze odmiany, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel